If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
Menu

Trzy oblicza pszenicy

3 Wrz 2016,

Od czasu, kiedy pojawił się mój artykuł pt. Okazja handlowa na pszenicy, napisaliście do mnie wiele pytań, w których pytaliście na sposób wyszukiwania pszenicy pod symbolem KE w platformie handlowej TWS. Zdecydowałam się właśnie temu zagadnieniu poświęcić dzisiejszy artykuł. Mówiąc o kontraktach futures na pszenicę trzeba wiedzieć, że istnieją trzy różne typy takich kontraktów. Te odmienne typy kontraktów bazują po pierwsze na nieco odmiennych typach towaru a po wtóre, z każdym z nich handluje się na innej giełdzie.

Pierwszy rodzaj kontraktu na pszenicę nazywa się Hard Red Winter Wheat i handluje sie nim w Kansas (KCBOT). W platformie handlowej TWS znajdziecie ten typ pszenicy pod symbolem KE. Ta odmiana pszenicy jest najbardziej popularną i najczęściej uprawianą pszenicą w Stanach Zjednoczonych. Uprawiana jest w stanach Kansas, Oklahoma, Nebraska i Teksas. Jak sama nazwa podpowiada, Hard Winter sugeruje, że pszenica ma wysoką zawartość białka i zasiew przebiega w miesiącach zimowych. Stosuje się głównie do produkcji chleba i jest szeroko stosowana na całym świecie. Z powodzeniem można ją stosować także jako paszę zastępczą dla zwierząt gospodarskich.

Drugą odmianą pszenicy jest Soft Red Winter Pszenica, którą sprzedaje się najczęściej, i którą handluje się z reguły na giełdzie w Chicago (CBOT). Kiedy mowa o futures na pszenicę, zwykle mamy na myśli właśnie ten typ. W platformie handlowej TWS można go znaleźć pod symbolem ZW. Pszenica tego gatunku jest uprawiana na wschód od rzeki Mississippi, w bardziej wilgotnym środowisku. Soft Winter oznacza, że pszenica ma niską zawartość białka, niemniej podobnie Hard Winter, zasiew przebiega w miesiącach zimowych. Pszenica Soft Winter jest podstawowym surowcem do produkcji słodkich wypieków. Służy również do produkcji produktów przemysłowych, takich jak kleje i skrobie.

Trzecim i najmniej rozpowszechnionym rodzajem pszenicy jest Hard Spring Wheat, którym handluje się w Minneapolis. Uprawiany jest w stanach Dakota, Montana, Wyoming i Idaho. Cechuje go wysoka zawartość białek, toteż stosowany jest do produkcji chleba. Używany jest również jako pasza dla zwierząt. Jak nazwa wskazuje, siew przebiega w okresie wiosny. Jej symbol handlowy to MW.

Konkluzja jest następująca: gdy mówimy o kontraktach futures na pszenicę, należy pamiętać, że każdy jej gatunek jest przedmiotem obrotu na innych giełdach, jest uprawiany w innym środowisku i zasiew przebiega w różnych miesiącach. Z tego tytułu cena futures różni się w zależności od przewidywanego urodzaju, jak również warunków klimatycznych.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *