If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
Menu

Tanie masło dla każdego!

1 Lis 2017,

„Plaga” niedosytu masła zapanowała w niejednym kraju na kontynencie europejskim. W niektórych Państwach wzrosła cena tego surowca o 100%, w innych nawet brakuje go zupełnie. Na swoim blogu analizuję obecne trendy na rynku z surowcami. W dniu dzisiejszym, w ten sam sposób jak wykonuję to na pszenicy, ropie itp. przeanalizuję sytuację masła:)

To, co teraz przeczytacie, może być dla niejednego czytelnika nowością. Wiedzieliście, że masłem również handluje się na giełdach towarowych? Możecie odszukać go przykładowo na stronach internetowych grupye CME, pod symbolem CB (Cash-settled Butter). Muszę jednak wspomnieć, że jest to masło amerykańskie, którego cena nie jest związana z ceną masła w Europie. Specyfikacja kontraktu to:

  • wielkość kontraktu: 20 000 funtów masła (9 tons)
  • cenowa jednostka: centy za funt
  • wartość punktu: $ 200

Analiza techniczna

W Europie Środkowej  musieliśmy pogodzić się z faktem, że masło podrożało prawie o 100%.  Mówię teraz o maśle, które używamy na co dzień w naszych kuchniach. Natomiast na rynku amerykańskim sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Cena masła w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy spadła o 18%. Obecnie jednak jego cena zatrzymała się na wsparciu na wysokości około 230 centów. W tym miejscu dodatkowo obserwujemy formację podwójnego dna.

 

 

Analiza COT

Przypatrzmy się teraz grupie zabezpieczycieli i szczególnie na pozycje netto (tzn. różnicę między pozycjami długimi i pozycjami krótkimi). Z punktu widzenia zeszłych dwu lat, czerwona linia znajduje się na lokalnym maksymum. Zabezpieczyciele oczywiście kupują dużo masła, ponieważ uważają, że jest tanie. Jeśli połączymy dwie zeszłe podobne sytuacje z ceną (popatrzcie na wykres), widzimy ceny minimalne. Obecny sentyment na rynku może wskazywać na to, że również na amerykańskim rynku towarowym okres taniego masła może się skończyć.

 

 

A jednak, nastawienie w grupie dużych spekulantów nie jest tak przychylne co do ewentualnego wzrostu ceny masła. W trakcie tego roku pozycje netto wykazały się stosunkowo dużymi wahaniami, obecnie zaś linia znajduje się mniej więcej w środku. To zachowanie nie wskazuje ani na wzrost, ani na spadek ceny.

 

 

Struktura terminowa

Struktura terminowa zdradza normalną dystrybucję ceny kontraktów, czyli contango – bardziej odległe kontrakty są droższe.

 

 

Niemniej jednak w wypadku rynku z masłem, contango nie jest takim standardem, jak ma to miejsce np. w wypadku rynku z kukurydzą. Histogram contango pokazuje nam obecność contango i backwardation równo 50:50. Możemy to również widzieć wprost na rozwoju contango. Silne backwardation miało miejsce między rokiem 2014 i 2015.

 

 

 

Wahania sezonowe

Popatrzmy na te kilka lat, podczas których masło było przedmiotem obrotu na giełdzie. W ciągu ostatnich dwu lat cena w nadchodzącym okresie wzrastała. Być może ten wzrost wynika ze zwiększonego popytu, w czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia 🙂

 

 

Wniosek

Podsumowując dzisiejszą anlizę uważam, że cena masła wzrośnie. Na wykresie widzimy wsparcie oraz podwójne dno, zabezpieczyciele kupują kontrakty na masło a dodatkowo nadchodzą Święt Bożego Narodzenia.

Dzisiejsza lekcja była taka… powiedzmy do rozluźnienia, ale przynajmniej powtórzyliśmy co nieco z teorii. Rynek z masłem ma małą płynność, dlatego nie jest wśród traderów zbyt popularny. A już na pewno nie jest interesujący dla mnie, ponieważ ja zajmuję się handlem spreadami kalendarzowymi. Interesującym jest jednak fakt, że nawet tutaj analiza COT działa i to dobrze, a zatem będę śledziła dalszy przebieg, aby sprawdzić, czy zadziała rownież teraz 🙂

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *