If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Złoto: Czy nadal opłaca się go kupować?

10 Sty 2018,

Metale szlachetne pod koniec roku znowu nie zawiodły. W grudniu ich cena zaczęła szybko rosnąć, jak pod koniec roku często się zdarza. Przewidywałam, że tak będzie. Mogliście to widzieć w moim Raporcie spreadów, gdzie poddałam analizie srebro i oczekiwałam wzrost jego ceny.

 

 

Również złotu powodziło się nieźle. Jego cena urosła aż do $1320, i z silnym oporem na $1300 poradziło sobie bez problemu.

 

 

 

Czy nadal opłaca się go kupować?

Niektórzy pytaliście mnie, czy dzięki ich sile uważam metale szlachetne za dobrych kandydatów na pozycję długą. Uważam, że na chwilę obecną na pewno nie. Rynek jest w tym momencie wyczerpany i można to wyczytać z wielu analiz. A zatem ryzyko bezpośredniej korekty stało się znaczne. Nie wydaje mi się, że czka nas jakiś długofalowy spadek. Przewiduję raczej korektę, po której moglibyśmy się doczekać ciekawych okazji do wejścia w długą pozycję.

 

Analiza COT

Popatrzmy teraz na to, co mówią nam wielcy gracze – teraz spekulanci. Wykres przedstawia nam COT indeks pozycji, którego wartość z powrotem wzrosła do 0.8. Jeszcze co prawda nie osiągnęła wartości ekstremalnych, ale krzywa bezsprzecznie znajduje się w obszarze „overbought”. Jeżeli spojrzycie w przeszłość, na tej wartości często miały miejsce przynajmniej korekty – a to stosunkowo szybkie.

 

 

Czyli to jest dla mnie pierwszym sygnałem. Jeszcze więcej alarmujący jest jednak drugi wskaźnik COT – traders index, którego wartość wzrosła jeszcze bardziej. W przeszłości również tutaj doszukamy się sytuacji, kiedy na tym poziomie dochodziło do korekty.

 

 

Struktura oczekiwań

Na tym nadal nie koniec. Struktura oczekiwań – dzięki której możemy spojrzeć „za zasłonę”, podpowiada słabszy rynek, niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Najbliższa część struktury oczekiwań – której rozwój możemy sobie wyświetlić za pomocą najbliższego bull spreadu – nie zachowuje się wg oczekiwań. Tak gwałtowny a przede wszystkim krótkotrwały wzrost, który w zeszłych tygodniach widzieliśmy, miałby pokonać nawet contango, które bull spreadom zazwyczaj zabrania rosnąć. Na poniższym wykresie sami jednak widzicie, że nie to ma miejsce.

 

 

Oczywiście, nie jest też wykluczone, że złoto swój wzrost będzie kontynować nadal, testując przy tym cenowe maksimum na $1360. Ryzyko korekty jest obecnie jednak za wysokie. Zatem uważam, że obecnie kupno po prostu nie ma sensu.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *