If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

AST 5: Jakich wyników możemy się spodziewać i jakie mieć cele?

7 Lis 2017,

Niezależnie od tego czy chodzi o trading (giełda) albo o prowadzenie działalności gospodarczej (biznes), musimy mieć wytyczone cele. Nie mając celu, nie wiemy, dokąd zmierzamy – a w konsekwencji go nie osiągniemy.

Wytyczone cele muszą spełniać jeden bardzo ważny aspekt – muszą być realistyczne. Spotkałem ludzi, którzy zaplanowali sobie cele nierealne. Ci też do celu nie doszli. Ad absurdum, od pewnego momentu prawdopodobieństwo wygranej w totolotku jest wyższe – np. założę się, że raczej nie powstanie drugi facebook. Powiedzmy sobie zatem kilka słów o tym, jakie cele atakować – jakie oczekiwania możemy uznać za realistyczne.

W jaki sposób stawiać sobie cele?

Pierwsze postawcie sobie cele, które można osiągnąć i które można zdefiniować. Powiedzieć sobie „moim celem jest bycie miliarderem” jest do niczego, ponieważ w żaden sposób nie pomoże Wam to w zaplanowaniu drogi do tego celu.

O wiele lepszym pomysłem jest np. takie zdanie: „Rozpocznę trading z sumą 10 tysięcy złotych, w trakcie pierwszego roku nauczę się handlować, zbuduję pierwsze portfolio z przewidywanym rocznym zyskiem do 50%, a poza tym co roku będę zasilał ten rachunek o kolejne 10 tysięcy złotych.” W efekcie za X lat będę miał dostateczny kapitał na to, żeby móc trudnić się tylko tradingiem. Czy widzicie Państwo tę różnicę? Tak zdefiniowany cel mówi nam, od czego zacząć i jakie poszczególne kroki powinniśmy robić. Wiemy również, gdzie dojdziemy, o ile będziemy sumiennie pracowali.

I jak już napisałem nasz cel koniecznie musi być realistyczny, ponieważ tylko taki cel jest możliwy do osiągnięcia.

A więc dobrze. Ale jakie oczekiwania możemy uznać za realistyczne?

Jak myślicie Państwo, dochód w wysokości ilu procent rocznie spełnia kryterium realistycznego oczekiwania? 30%? 50%? Czy może 500% albo nawet więcej?

Przykra prawda jest taka, że wielu traderów ma zniekształcony obraz tego, co można by określić jako realistyczne oczekiwanie. Firmy brokerskie lubią przechwalać się sukcesami jednostek – np. jak jakiś trader zarobił w jeden miesiąc 500%. Sprzedawcy gotowych automatów budują z kolei takie automaty, które za cenę wysokich zysków handlują w bardzo ryzykowny sposób…

Każdy rynek ma swoje limity. I pytanie nie brzmi w tym momencie czy umiem, czy potrafię… Ale po prostu z logiki danego rynku pewne rzeczy są osiągalne (i przez to realne) a pewne nie.

Wyniki, które można nazwać realnymi są w dziesiątkach procent rocznie. Znam kilka (ale to są jednostki) bardzo dobry traderów, będących w stanie osiągać wyższe dziesiątki (a nawet 100%) za rok. Ale tacy ludzie – i na skalę światową – tworzą zdecydowaną mniejszość. Dodatkowo osiąganie takich wyników w perspektywie długoterminowej jest na prawdę bardzo trudne. Ostrzegam również, że mówiąc o długoterminowej perspektywie, nie mówię o miesiącu czy dwóch. Mowa o okresie czasu obejmującym lata… Jeżeli jednak jesteście cierpliwi i sumienni, zyski w dziesiątkach procent osiągać możecie.

Jak budować solidny kapitał?

Może myślicie teraz, że nie macie duży kapitał i dziesiątki procent rocznie to za mało. A zatem jak zbudować kapitał tak, aby trading mógł być głównym źródłem Państwa dochodów?

W sumie nie jest to aż tak skomplikowane. Polecam Państwu działać stopniowo tak, jak to robiłem ja – krok po kroku 🙂

Waszym głównym celem ma być budowanie kapitału. Każdy miesiąc starajcie się zaoszczędzić trochę pieniędzy i zasilajcie nim swoje konto. Efekt kuli śniegowej działa fantastycznie. Z upływem czasu konto rośnie więcej i szybciej. Na przykład jeśli zaczniecie z 10 tysiącami złotych, co roku zarobicie 30% i dołożycie kolejnych 5 tysięcy złotych, po dziesięciu latach będziecie ponad 200 tysięcy złotych. Idąc po tej drodze macie dużą szansę, że swój cel faktycznie osiągniecie.

Wniosek

Trading jest (między innymi) o zrozumieniu tych dwu rzeczy – o realistycznych aspiracjach i o systematycznym budowaniu kapitału. Jeśli połączyć te dwie rzeczy razem, to bardzo prawdopodobnie z upływem czasu zaczniecie osiągać wytyczone przez siebie cele.

Za tydzień popatrzmy się na konkretne, prowadzące do zbudowania strategii kroki, które będą stanowiły źródło dochodów.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *