If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Automatyczne systemy transakcyjne 2: Czy nadają się także dla początkujących?

19 Wrz 2017,

„Handlem na giełdzie interesuję się krótko, zatem handel automatyczny to chyba nic dla mnie…”. Takie zdania słyszę na prawdę często. Czy rzeczywiście tak jest? Czy handel automatyczny nadaje się także dla początkujących?

Jak wynika to z naszego wczorajszego artykułu, zalety AST górują nad ich wadami – nie popełniają błędów, są bardziej komfortowe na psychikę i statystycznie jest tak, że traderzy handlujący AST częściej odnoszą sukces. Można zatem stwierdzić, że AST właśnie szczególnie nadają się dla tych, którzy swoją tradingową przygodę dopiero rozpoczynają. Dzisiaj nasze rozważania dalej rozwiniemy…

 

Zalety automatycznych systemów transakcyjnych z punktu widzenia początkującego tradera

Jak już ustaliliśmy, AST cechuje masa dogodności i ułatwień, które okażą się relatywnie proste nawet dla początkujących. Przyjrzyjmy się im.

Plusy 1: Aspekt psychiki

Psychika jest alfą i omegą handlu przynoszącego zyski. Psychologia tradingu jest dla początkujących trudnym orzechem do zgryzienia, jest miejscem najczęściej popełnianych błędów. Z powodu źle przeprowadzonych zagrań, trader traci pewność siebie, mając uczucie, że jakąkolwiek pozycję by nie otworzył, zawsze przegrywa. W tym filmiku zaprezentuję Państwu działanie tego mechanizmu. Wiadomo – obrazek i film to więcej, niż tysiąc słów.

Automat to komputer a komputer nie ma emocji – podejmuje decyzje w trybie natychmiastowym. Wierzcie mi, że to jest dla początkującego wielka pomoc.

Plus nr 2: Błędne decyzje

Początkujący trader popełnia mnóstwo błędów – jego analiza rynkowa jest na prawdę często błędna. Automatycznym systemom transakcyjnym to się nie zdarza. W każdych okolicznościach zachowuje się tak, jak była zaprogramowana.

Plus nr 3: Odkryjecie, co działa a co nie działa

Słyszeliście już o backteście? Backtest to symulacja strategii na danych historycznych. Backtest pokaże nam, jakie wyniki strategia osiągała w poprzednich np 10 latach. Dzięki niemu zobaczycie, co na danym rynku działa a co nie działa. I w krótszym czasie ogarniecie sprawę.

Plus nr 4: Automaty nie panikują

Pamiętam typowe zachowanie początkującego tradera, któremu zdarzyły się idące za sobą przegrane zagrania.

  1. przegrana: OK, to normalne, nic się nie dzieje
  2. przegrana: Spocik, następnym razem będzie dobrze
  3. przegrana: Kurcze, coś nie tak? Coś się stało? Muszę lepiej przyjrzeć się wskaźnikom makro.
  4. przegrana: No ja nie mogę… Następnym razem już musi się udać. Otworzę pozycję 10x większą, żeby dopełnić stratę, którą teraz poniosłem.
  5. przegrana: Znowu przegrana, już piąty raz z rzędu… Tyle pieniędzy poszło na marne. Muszę zminić strategię.

Automaty nie panikują, ich handel przebiega wg. Ściśle danych reguł. Dla początkujących graczy giełdowych jest to niesamowitym udogodnieniem. Handlując na giełdzie, musicie liczyć się z tym, że nawet idące za sobą straty…zdarzają się. Po prostu tak się dzieje i inaczej być nie może.

Plus nr 5: Czas

Pamiętam jeszcze, jak to było, kiedy zajmowałem się tradingiem uznaniowym. Miałem swoją strategię, którą konsekwentnie dotrzymywałem i wg której otwierałem zagrania. Siedzenie przed komputerem zajmowało mi kilka godzin dziennie, obserwowałem rynek, wyczekując na sygnał… No serio, większość czasu zajmowało mi obserwowanie ruchów na rynkach finansowych. I gdzie tu jeszcze znaleźć czas na zdobywanie wiedzy i tworzenie nowych strategii. Dzięki automatycznym systemom transakcyjnym zdobyłem dodatkowy czas dla sibie. Studiowałem literaturę traderską, poszukiwałem nowych strategii…AST handlował w moim imieniu a ja zostałem jego meneżerem-kontrolorem. Moje doświadczenie zaczęło rosnąć tempem geometrycznym i ja naraz miałem czas na studiowanie rynków, o których przedtem nawet mi się nie śniło.

AST z punktu widzenia początkujących traderów mają masę mocnych stron i dużo traci ten, który nawet nie spróbuje. Nowe doświadczenia nabywacie stopniowo i pozwolę sobie na stwierdzenie, że w szybszym trybie, niż miałby to miejsce w tradingu uznaniowym.

 

Na co Państwo możecie się cieszyć w następnym artykule?

Dzisiaj przedstawiłem Państwu, jak się ma sprawa automatów z punktu widzenia początkujących traderów. I może teraz pomyśleliście… No pieknie, brzmi ciekawie. Jednak ja nie umiem programować. Zdradzę Państwu tajemnicę 🙂 Ja też nie. W następnym artykule zaprezentuję Państwu różne sposoby budowania strategii. Nawet te sposoby – jak na przykład programowanie – których na szczęście umieć nie musicie.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *