If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Automatyczne systemy transakcyjne 1: Co to takiego?

18 Wrz 2017,

Dzień dobry Państwu,

Artykuły piszę już od dłuższego czasu. Często jednak początkujący traderzy pytają mnie o co w tych automatach właściwie chodzi, co można uznać za ich plusy, co minusy…? I to uświadomiło mi, że żadnego cyklu artykułów z informacjami absolutnie podstawowymi jeszcze nie napisałem. I pomyślałem o tym, że trzeba ten stan rzeczy naprawić. No i oto jest…właśnie czytacie Państwo pierwszy odcinek tej nowej serii. Zaczniemy absolutnie od podstaw, żeby z biegiem czasu posuwać się do bardziej i bardziej zaawansowanych sfer.

Pytanie nr 1…czym jest handel automatyczny?

W zasadzie istnieją tylko 2 możliwości handlu na rynkach finansowych:

 • Handel uznaniowy
 • Handel automatyczny

W handlu uznaniowym chodzi o to, że o otwarciu poszczególnych pozycji (poszczególnych zagraniach) decydujecie na żywo – ręcznie i ręcznie też składacie zlecienie.

W wypadku handlu automatycznego – jak sama nazwa podpowiada – chodzi o to, że te procesy realizowane są automatycznie. Odpada zatem potrzeba siedzenia przed komputerem i podejmowania decyzji, co kupić a co sprzedać. Strategia automatyczna obejmuje bardzo jasno zdefiniowane reguły otwarcia / zamknięcia pozycji i wg tych reguł przebiega handel…kompletnie automatycznie. Trader handlujący przy pomocy automatycznych systemów transakcyjnych (bo tak właśnie brzmi pełna ich nazwa), tylko sprawdza wyniki.

Jakimi plusami i jakimi minusami wykazują się automatyczne systemy transakcyjne?

Dużo traderów uważa, że handel za pomocą tych systemów jest bez sensu, ponieważ nie mają celu.

No cóż. To powiem coś od serca. Moje osobiste doświadczenie. Tradingiem zajmuję się od jedenastu lat. Byłem zatrudniony u brokerów, gdzie na żywo widziałem wyniki wielu graczy. Kiedy po pewnym czasie zacząłem tworzyć własne kursy edukacji giełdowej, szkoliłem tysiące traderów. W trakcie całego tego długiego okresu czasu spotkałem jedynego człowieka – tradera, o którym można by powiedzieć, że wykazywał się nadzwyczajnymi zdolnościami wyczucia rynków. Absolutna większość graczy giełdowych, którzy byli w stanie na giełdzie zarabiać, handlowała stosując automaty. Dlaczego? Bo ma to związek z ich głównymi zaletami.

Poniżej przedstawiam listę silnych stron automatów:

 • Automaty nie popełniają błędów
 • W trybie natychmiastowym reagują na zmiany w rynku, składając zlecenie w ułamku sekundy
 • Handlują bez emocji
 • Nie odczuwają zmęczenia, są maksymalnie skoncentrowane 24 godzin na dobę:)

Zalety automatycznych systemów transakcyjnych są najbardziej widoczne tam, gdzie psychika ludzka…niestety działa na naszą niekorzyść. Gdyż rzeczą ludzką jest popełnianie błędów i podejmowanie decyzji na fali emocji. Tyle że na giełdzie, takie zachowanie może nas kosztować sporo pieniędzy. Automaty pomagają te niekorzystne cechy psychiki eliminować.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy strategia automatyczna „źle oceni” sytuację i spowoduje stratę. Jednakże ta strata jest tylko pojedynczym zagraniem, w wielu innych sytuacjach automat „podejmie dobrą decyzję”, zatem taka strata nie ma dla nas większego znaczenia. O ile strategia jest zbudowana dobrze, długoterminowo powinna być dochodowa.

Ja osobiście handluję za pomocą automatycznych systemów transakcyjnych już ładnych parę lat i nie przewiduję w tej sferze mojego życia zawodowego żadnych zmian ani teraz, ani w przyszłości. Nie ukrywam, że na początku byłem wobec nich sceptyczny. Ale „dałem im szansę” i dzisiaj tej decyzji nie żałuję! 🙂

Na co Państwo możecie się cieszyć w następnym artykule?

Następnym razem przyjrzymy się zagadnieniu, czy automatyczne systemy transakcyjne to odpowiedni sposób handlu nawet dla początkujących traderów. Przeanalizujemy nieco kwestię w jaki sposób można nimi handlować, czego unikać i odwrotnie, jaka droga prowadzi do sukcesu. Pokażę Wam, w jaki sposób pracować z automatami nawet w wypadku, że nie umiecie programować.

Do zobaczenia Państwu już jutro 19.9.2017. Jutro napiszę drugi artykuł z tej serii. Kolejne odcinki będą zamieszczane w witrynie quastic.pl i na naszym facebooku regularnie, co tydzień. Czyli jutro 19.9.2017, 26.9.2017, 3.10.2017 itd. Itd. Do zobaczenia.

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *