If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Bezpieczne VPS z platformą handlową Metatrader4 – wskazówki

12 Gru 2017,

W dzisiejszym artykule pokażę Państwu kilka trików, mające na celu ulepszyć zabezpieczenie naszego VPS. Oczywista, że tam gdzie przebiega handel z realnymi pieniędzmi, potrzebne jest zabezpieczenie przed ewentualnymi napastnikami. Życie nauczyło mnie, że wystarczy mieć przez zaledwie kilka minut otwarty jakiś port na VPS i już dochodzi do pierwszych ataków, bądź prób połączenia. Zatem na prawdę nie warto lekceważyć zabezpieczenie VPS.

To przejdźmy te wskazówki po kolei:

 

Rada 1: Zróbcie tak, aby podłączenie do zdalnego pulpitu (RDP) było możliwe tylko dla konkretnych adresów IP

Najbardziej efektywnym sposobem jest wykluczenie wszystkich adresów IP, za wyjątkiem tej jednej, z której zamierzamy się podłączać. Aby jednak móc to zrobić, potrzebny nam jest stały adres IP albo adres zabezpieczonego VPN serwera, z którego będziemy łączyli się z VPS. Jeżeli nie dysponujecie stałym publicznym adresem IP, bądź VPN polecam co najmniej zmianę domyślnego portu zdalnego pulpitu.

Rada 2: Zmieńcie port dostępu do zdalnego pulpitu

Zdecydowana większość ataków na RDP przebiega przez domyślny port 3389. Można go w prosty sposób zmienić, ale trzeba uwzględnić ewentualne inne usługi, które również mogą korzystać z przez was wybranego portu.

Rada 3: Róbcie kopie zapasowe

Większość dostawców VPS oferuje możliwość tworzenia kopii zapasowych całych obrazów tzw. snap shot VPS bądź też oferują trochę miejsca na dysku do tworzenia kopii zapasowych. W wypadku ewentualnego ataku na serwer wszystko może być przywrócone w krótkim czasie.

Rada 4: Nie otwierajcie innych portów, niż tylko te, których otwarcie jest konieczne

Miejcie rygorystyczne ustawienia firewallu: tylko dla usług i adresów IP, które koniecznie muszą być dostępne z Internetu.

Rada 5: Używajcie mocnych haseł zarówno dla kont administratorskich jak i kont użytkowników

Polecam stosowanie hasła, zawierające duże litery, małe litery, cyfry i przynajmniej jeden znak specjalny.

Rada 6: Nie przeciążajcie VPS

Monitoruj obciążenie VPS za pomocą monitora zasobów lub menedżera zadań. Takie obciążenie nie powinno, w trybie gotowości Metatradera4, przekraczać 40% całkowitej pojemności procesora CPU na VPS. Idealnie jednak jeszcze mniej. Nie zapominajmy o rezerwie na wypadek zwiększonego ruchu cen na rynku i zwiększonej zmienności. Ten moment bywa krytyczny, ale VPS oczywiście musi podołać tym wymaganiom. Platforma handlowa musi być stabilna i dysponować dostateczną ilością zasobów, aby działała w sposób w jaki jest zaprogramowana. W tych momentach chodzi przede wszystkim o przesuwanie trailing stop, jak również ewentualne warunki wyjścia.

Używając VPS od komercyjnych dostawców VPS, bądźcie ostrożni, ponieważ niektórzy z providerów blokują VPSy, które przekraczają 60 % z wydajności CPU dłużej niż 30 minut. W takim wypadku dochodzi do zaniżenia zasobów systemowych na 200 MHz wydajności procesora. To z kolei skutkuje opóźnieniami VPS, który zacina się do tego stopnia, że praktycznie uniemożliwia to zdalne sterowanie.

Rada 7: Sprawdzajcie czy serwer VPS działa jak powinien

Providerzy serwerów VPS oferują usługę monitoringu serwera. W wypadku awarii provider poinformuje nas o możliwym problemie mailowo, czy też za pomocą wiadomości sms. Często możemy w ten sposób uniknąć niemiłych kłopotów.

Rada 8: Regularnie uaktualniajcie system

Uaktualnienia systemu często dotyczą poprawek zabezpieczeń. Więcej możecie przeczytać tutaj: https://technet.microsoft.com/cs-cz/library/cc731322(v=ws.11).aspx . To same dotyczy systemu Linux. Po wdrożeniu uaktualnień nie zapomnijcie system zrestartować. Tę procedurę polecam wykonywać regularnie w weekend, tzn. w momencie kiedy rynki są zamknięte i handel nie przebiega.

Rada 9: Uaktualniajcie również platformę handlową Metatrader 4

Do uaktualniania Metatradera 4 dochodzi automatycznie, więc wystarczy platformę wyłączyć i włączyć. Update przebiega w tle w trakcie uruchomiania programu. Po updacie proponuję zerknąć na wszystkie wykresy i skontrolować prawidłowe działanie strategii. Nie zdarza się to często, ale bywa tak, że strategia z grafu po prostu zniknie.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *