If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  Menu

  StrategyQuant X — szybki jak Ferrari czy wolny jak Trabant?

  21 Sie 2018,

  Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył pojedynku Trabanta z Ferrari. Nigdy nie jeździłem Ferrari, ale z tego co wszyscy wiemy, samochody tej marki są bardzo szybkie. Czy również taki okaże się StrategyQuant? Mam nadzieję, że tak – wyników jeszcze nie znam, gdyż jestem na etapie testów.

  W piątek 10 sierpnia 2018 r. wydaliśmy nową wersję kompilacji 108 (do pobrania dla pełnej licencji TUTAJ), gdzie udało się znacznie zwiększyć wydajność programu. Spójrzmy, jak StrategyQuant X może szybko przetestować strategie za pomocą dwóch metod – metodą zwykłą i nowoczesną.

  USTALENIE WSTĘPNYCH WARUNKÓW TESTOWANIA

  Testowałem wszystko na moim domowym komputerze z 12. rdzeniami i 64. gigabajtami pamięci RAM. SQ wykorzystuje tylko 4 rdzenie procesora, 4 gigabajty pamięci RAM i jest zainstalowany na zwykłym dysku (nie SSD), aby dopasować warunki do większości komputerów, które użytkownicy mają w domu.

  Najpierw przetestujemy metodą standardową – dokładność testowania M1. W tym przypadku monitorujemy open, high, low, close ceny na ruchach M1 i w ten sposób symulujemy rzeczywiste ruchy cen. Mamy dane z 15. lat wstecz.

  Jako drugą wykorzystamy bardziej nowoczesną metodę, którą zaimplementowaliśmy w StrategyQuant X. W tej metodzie testujemy tylko w określonym przedziale czasowym (timeframe), więc nie patrzymy na M1. Jeśli strategia przejdzie pomyślnie testy i spełni wstępne warunki, StrategyQuant wykona kolejny test już z precyzją M1 – dopiero wtedy zostanie ona zapisana w bazie danych.

  Nowoczesna metoda opiera się na fakcie, że test historyczny jest o wiele szybszy w danym przedziale czasowym (timeframe). Jeżeli strategia spełnia warunki, to przeważnie ma lepsze wyniki (rzadko się zdarza, aby były gorsze). Właśnie dlatego możemy sobie pozwolić na test dokładności M1 w drugim etapie.

  CO BĘDZIEMY TESTOWAĆ:

  Strategie EURUSD: M1, M5, M15, M30, H1, H4 i D1
  Strategie dla dwóch ram czasowych na EURUSD: M5 i H1, H1 i D1
  Strategie dla dwóch rynków: EURUSD + GBPUSD – oba rynki M15 i H1
  Wszystko dla MT4 i dla obu metod.

  Ogólnie rzecz biorąc, będziemy mieli niezłą kolekcję testów i zobaczymy, jak szybko aktualna wersja StrategyQuant X działa i otrzymamy porównanie zwykłej oraz nowoczesnej metody testowania.

  WYNIKI TESTU DLA STANDARDOWEJ METODY:

  Ramy czasowe (timeframe)

  Im niższe ramy czasowe, tym więcej transakcji, a tym samym wolniejszy test. Dlatego przy wyższym timeframie uzyskujemy większą prędkość.

  Wyniki (przetestowanych strategii na godzinę):
  M1: 600
  M5: 1400
  M15: 5100
  M30: 6600
  H1: 8100
  H4: 8900
  D1: 10900

  DWIE RAMY CZASOWE

  StrategyQuant X potrafi budować strategię nie tylko dla jednego rynku, ale potrafi również obserwować inne timeframy w tym samym czasie, większą liczbę rynków itp. Dlatego popatrzymy na wyniki testu, gdzie na EURUSD użyjemy dwóch wersji – wysokie lub niskie timeframy.
  M5 i H1: 2600
  H1 i D1: 6900

  DWA RYNKI

  StrategyQuant analizuje jednocześnie 2 rynki – w tym przypadku EURUSD + GBPUSD.
  M15: 2800
  H1: 4500

  WYNIKI:

  Średnia wynosi 5310 strategii na godzinę, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dzięki temu można testować 127440 strategii dziennie bez konieczności programowania oraz ręcznego back testowania – to wszystko zrobi za Ciebie nasz program.
  Teraz przyjrzyjmy się nowoczesnej metodzie testowania. Czy przyspieszymy? Jeżeli tak to o ile?

  WYNIKI TESTU DLA NOWOCZESNEJ METODY:

  Nowoczesna metoda najpierw testuje strategie tylko w danym przedziale czasowym (dla timeframu H1 użyje tylko danych H1) i nie patrzy na bardziej szczegółowe ruchy w oparciu o wykres M1. Na M1 patrzy tylko w drugim kroku w przypadku tych strategii, które mają znaczące wyniki w danym okresie. Ta metoda jest szybsza.

  Testujemy to samo, co w poprzednim przypadku, więc spójrzmy tylko na liczby.

  RAMY CZASOWE (TIMEFRAME) – RYNEK EURUSD

  Wyniki (przetestowanych strategii na godzinę):
  M1: 490
  M5: 2500
  M15: 9800
  M30: 18500
  H1: 27500
  H4: 33000
  D1: 36000

  DWIE RAMY CZASOWE (TIMEFRAME) – EURUSD

  M5 i H1: 3800
  H1 i D1: 30500

  DWA RYNKI (EURUSD + GBPUSD)

  M15: 7400
  H1: 19000

  WYNIKI:

  Średnia wynosi 17135 strategii na godzinę – to przyspieszenie o 209%! Największa różnica jest widoczna w wyższych ramach czasowych, przy niskich (zwłaszcza M1) prędkość jest ograniczona przez pamięć RAM.

   

  Graficzne porównanie wyników obu metod:

  StrategyQuant X ma dużą przewagę w prędkości. Podstawą budowania strategii nie jest oczywiście tylko szybkość szukania i testowania – strategie powinniśmy dalej badać, aby przekonać się o ich jakości. Natomiast szybkie wyszukiwanie oszczędza nam czas, co przekłada się na szybsze znalezienie strategii.
  Nie musisz czekać na nową wersję programu!

  Kliknij i Skorzystaj z dostępu do darmowych prób programu StrategyQuant oraz do materiałów edukacyjnych w postaci nagrań wideo. Pokażemy Ci, jak działa program krok po kroku oraz jak zastosować strategie handlowe na rynku.

   

   

  Pobierż darmowy e-book

  "Tajemnica zyskownych strategii"

  ebook-pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *