If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

W jaki sposób wykorzystać na maksa wskaźnik MACD ?

22 Wrz 2017,

W tym artykule chciałbym przedstawić Państwu główne atuty wskaźnika MACD, a także odpowiednie ustawienie ułatwiające analizę rynku i lepsze śledzenie ruchów rynku. Pokażę, w jaki sposób implementować ten wskaźnik do Państwa tradingu.

MACD to wskaźnik trendu, który działa w oparciu o średnie kroczące, będąc w ten sposób idealnym narzędziem dynamicznym do filtrowania okazji tradingowych. MACD to skrót Moving Average Convergence/Divergence i zasady, na jakich opiera się jego działanie są dość proste.

Zacznijmy może od tego, że przyjrzymy się dokładnie jego działaniu. To umożliwi nam zrozumieć zasady jego stosowania.

Teorii słów kilka

Sercem wskaźnika jest linia MACD. Chodzi o różnicę między EMA s okresem 12 i EMA s okresem 26 (w ustawieniu domyślnym). Oznacza to tym samym, że linia MACD jest czytelną ilustracją skrzyżowania średnich kroczących w jednym rządzie pod diagramem. O ile jest wskaźnik MACD powyżej zera, EMA 12 jest powyżej EMA 26 i odwrotnie.

Drugą część wskaźnika tworzy tzw. linia sygnału. Nie jest niczym innym, niż eksponencjalną średnią kroczącą, otrzymaną z obliczeń głównej linii MACD. (W ustawieniu domyślnym z okresem 9).

Podstawy zastosowania tego wskaźnika

Ponieważ działanie wskaźnika oparte jest na średnich kroczących, najlepiej nadaje się do:

 • analizy rynku
 • analizy dynamiki na rynku
 • odnajdywania trafnych momentów do otwarcia pozycji
 • wytrwania w pozycji aż do momentu ponownego przecięcia się średnich kroczących
 • przewidywanie większych ruchów rynkowych, obserwując w tym celu wskaźnik wzrastającego momentum
 • selekcjonowanie wejść

Teraz popatrzmy, jak z MACD pracować w praktyce:

1) Przecięcie się średnich kroczących

Na poniższym zrzucie ekranu możecie widzieć średnie kroczące wprost na wykresie (EMA 26 i EMA 12), jak również identyczne ustawienie MACD – niżej zrzutu ekranu z wartościami 12, 26 i 9 na close świecy.

 

 

W momencie, kiedy rynek na wskaźniku MACD przetnie linię poziomą o wartości 0, doszło do skrzyżowania średnich kroczących i nastąpiła zmiana w trendzie. To pomaga nam szybko zorientować się, w jakim trendzie rynek się znajduje. Pomaga nam także w podjęciu decyzji, czy otwierać lub nie otwierać pozycję.

2) Silne momentum: Linie oddalają się od siebie

Dwie oddalające się od siebie linie na wskaźniku MACD (stosując ustawienie 12 i 26) są dla nas sygnałem wzrastającego momentum na rynku i oznacza to, że możemy spodziewać się większego ruchu w danym kierunku.

 

 

Oddalające się od siebie linie wskaźniku MACD są sygnałem rosnącego momentum, a co za tym idzie także nabierającego na silne trendu.

Wskaźnik MACD to świetne narzędzie do identyfikacji trendów i dynamiki na rynku. Pozwala nam widzieć większe ruchy rynkowe, jednocześnie pomagając w wyeliminowaniu przedwczesnych wejść.

W jaki sposób MACD stosować w praktyce?

To wynika z obranej przez Państwa strategii i czasowej ramy, w której handlujecie. Najlepiej jest szukać wejść na wyższych ramach czasowych (4h, 1d albo nawet tygodniowe), na niższych timeframe może dochodzić do szumu rynkowego, co powoduje, że wskaźnik sygnalizuje wejścia zbyt często i mniej skutecznie.

Kolejnym zastosowaniem wartym uwagi to korzystanie z MACD jako z filtru. W tym wypadku można z niego korzystać praktycznie na wszystkich timeframe. Handlując w kierunku trendu, sygnałem kupna jest dla nas stan, kiedy MACD przebije zero, kontynuując dalej do plusu. W wypadku trendu bocznego stosujemy MACD w dokładnie odwrotny sposób. O ile MACD jest powyżej, poszukujemy impulsów do sprzedaży. Vice versa, jeśli jest poniżej zera, szukamy sygnałów do zakupu.

W automatycznych systemach transakcyjnych MACD najczęściej stosujemy właśnie jako filtr.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *